ZPĚT NA REGIZ HOME

KULTURNĚ HISTORICKÁ REVUE LOUNSKÉHO REGIONU

K R O N I K A 2009

Vaš zprávy, připomínky, názory: vše na e-mail: regiz@vejr.cz nebo použijte tento formulář

V Kronice naleznete povětšinou komentované zprávy o událostech a akcích, na nichž jsme osobně byli nebo se jich zúčastnil některý z našich spolupracovníků či dopisovatelů. Komentáře a názory jsou výhradně subjektivním vyjádřením příslušného autora.

KRONIKA 2009

 


17. 08. 2009 – Dne 16. srpna se otevřely pro veřejnost dveře Galerie Emila Juliše v Černčicích u Loun. V rámci Letního lounského vábení uspořádala galerie Den otevřených dveří a od 10 do 17 hodin se návštěvníkům věnoval jak majitel galerie Pavel R. Vejrážka, tak. dr. Marie Imbrová, z jejíž sbírek zde byly vystaveny sochy zimbabwského umělce Lazara Takawiry. Bližší informace naleznete zde, fotogalerii pak tady...


05. 08. 2009 – Smutnou zprávu jsme zaregistrovali z Harare - Zimbabwe. Zemřela výjimečná znalkyně zimbabwského umění, paní Celia Winter-Irving, mj. autorka knihy o Lazaru Takawirovi Spirit of a Woman, která byla pokřtěna 13. 6. v Galerii Emila Juliše v Černčicích u Loun (zprávu viz níže). Na snímku Erica Gausse Celia Winter-Irving s Lazarem Takawirou.

Přetiskujeme zde celý původní text nekrologu:

31 July 2009 / Zimbabwe: Sculpture Analyst Celia Winter-Irving Dies

Harare — RENOWNED sculpture analyst, curator, writer and Herald columnist Celia Winter- Irving has died.

She died this week in Australia after a long illness.

Celia who was popularly known for her passion in writing books for sculptors and their art works was among few foreigners who took a liking of Zimbabwean sculpture. With her extensive knowledge and experience in Zimbabwean stone sculpture, she was well placed to write definitive stories on the life and artworks of a number of prominent sculptors, among them Dominic Benhura, Lazarus Takawira and the late Joram Mariga.

She also wrote a highly incisive book on sculptor Dreams and Pieces, featuring 21 artists at Tengenenge Art Gallery and Sootie the Cat, which was later translated into Germany.

Over the years Celia published 15 books, some which did well on the international market. Celia first encountered the stone sculpturing of Zimbabwe when she used to come for some exhibitions with her Winter-Irving Sculpture Gallery based in Australia and it did not take long before she developed some interest in the local sculpturing industry.

She then joined the original owner of Tengenenge Tom Blomefield as well as other hundreds of sculptors who worked at the centre during those days. The Director of the National Arts Gallery of Zimbabwe, Doreen Sibanda expressed her sympathy over the untimely death of Celia describing her as someone who was a hard worker in promoting the arts industry in Zimbabwe.

"On behalf of the gallery and the National Arts Council we would like to register our sincere sadness on hearing the passing away of Ms Celia Winter Irving.

Besides writing for The Herald, she also worked for SAPES Trust, Chapungu Sculpture and was a curator for the National Arts Gallery in 2004.

Other renowned artists who worked with Celia included Benhura, Agnes Nyanhongo, Takawira and the late Nicholas Mukomberanwa.


13. 06. 2009 – Dnešního dne se úderem třetí hodiny odpoledne otevřely poprvé pro veřejnost dveře nových prostor Antikvariátu Fabio a zbrusu nové Galerie Emila Juliše v Černčicích u Loun, Tylova 151. Zahájení provázel křest knihy Spirit of a Woman, o jednom z nejvýznamnější sochařů Zimbabwe – Lazaru Takawirovi. K vidění bylo 16 soch tohoto umělce. Moderní africké umění zde bylo současně konfrontováno s moderním českým uměním. Takawirovy sochy totiž doprovázela vystavená díla renomovaných výtvarníků (např. Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart, Vladislav Mirvald, Zdeněk Veselý, Emil Juliš, Jiří Kolář, Martin Stejskal, Jan Švankmajer a další).
Mezi téměř stovkou návštěvníků se to hemžilo známými a pro region významnými osobnostmi... Návštěvou poctil Zdeněk Sýkora s manželkou Lenkou, Jan Jíra, Václav „Vajda“ Jíra, paní Julišová s rodinou, z Prahy přijel Vladislav Zadrobílek s manželkou a rodinou... Nelze všechny vyjmenovat. Jak vtipně podotkl jeden z účastníků: „...hergot, každej, co něco znamená, je dneska v Černčicích... neuvěřitelný!“
Pozvánka na výstavu společně s knihou Spirit of a Woman byla rovněž zaslána anglické královně Alžbětě II., ta však nepřijela a pořadatelé vernisáže ji museli omluvit (v tento den totiž slavila se svým lidem 83. narozeniny)... Alžběta se s Takawirou osobně setkala počátkem 90. let a královská rodina má ve své sbírce několik jeho soch. Seznamte se sami s reakcí královského dvora... (doplněno 3. 7. 2009)
Po zahájení a prohlídce bylo na dvorci objektu přichystáno občerstvení (pivo, víno, grilované uzeniny) a většina návštěvníků využila nádherného počasí k posezení a přátelským rozpravám... Kdo správně odhadl osobu majitele galerie pana Pavla Vejrážku, přišel v civilu, v nejhorším přijel na kole. Řada dalších situaci rychle pochopila, odjela svými auty a vracela se bezpečnějším způsobem a ve vhodnějším oblečení za výbornou rohozeckou jedenáctkou (jarní řezaný ležák) a skvělou atmosférou.

Podívejte se na fotogalerii z instalace výstavy i ze samotné vernisáže

OHLASY Z TISKU:

THE HERALD (Zimbabwe) 27. května 2009 (formát mht)

server allAfrica.com – 27. května 2009 (formát mht) [článek následně přetisklo několik nejvýznamnějších zpravodajských serverů zabývajících se africkým uměním]

SVOBODNÝ HLAS – č. 24 / 17. června 2009 (formát pdf) [pod zprávou o vernisáži naleznete rovněž informaci o přestěhování rukopisné pozůstalosti a knihovny E. Juliše do PNP)]

PRESS – č. 24 / 17. června 2009 (formát pdf)

Na fotografii Lazarus Takawira („drobeček“ měří přes dva metry a váží cca 160 kilo). Foto Eric Gauss


ZPĚT NA REGIZ HOME