ZPĚT NA ÚVODNÍ STRÁNKU

 

 

Galerie Emila Juliše

Pavel R. Vejrážka, Tylova 151, 439 01 Černčice u Loun

tel.: 602 456 314 / info@vejr.cz

GPS: 50°21'46.893"N, 13°50'44.536"

mapa

 

Mediálními partnery výstavy jsou:

 

JAN MÁRIA VALT – NA VRCHOLU

16. září – 10. listopadu 2012

 

K šedesátým narozeninám Jana M. Valta (1952) uspořádala Galerie Emila Juliše výstavu s názvem Na vrcholu. Byť by si výtvarník zasloužil nepochybně větší, reprezentativnější a s ohledem na jubileum i retrospektivnější výstavu, rozhodli jsme se komornějším způsobem oživit a připomenout Valtovo dílo z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Tehdy se podle našeho názoru ocitl na samém vrcholu své tvorby, konvenující Lounské krajinářské škole, pod vedením Zdeňka Sýkory. Přestože jde podle některých o uzavřenou kapitolu malířovy tvorby, nelze nevzpomenout a znovu neobdivovat oslnivou barevnost vnitřního světa Jana Valta, z dob, kdy bydlel z větší části v maringotce. Snad právě tehdejší způsob života byl příčinou přirozené řvavosti a síly obrazů. Jeho přátelé dodnes vzpomínají na napjaté očekávání „...s čím Honza zase přijede...“.
Osobně jsem Jana Valta poznal počátkem devadesátých let. Hovořili jsme spolu dlouhé hodiny. Počínal silně inklinovat k vyšším silám; bylo by asi laciné (ale i nepřesné) napsat k Bohu, mystice... Honza tápal. Cítil jakousi nadčasovost výtvarna, citlivě vnímal jsoucnost čehosi neznámého, co je nad ním, nad námi, nad lidstvem. Ostatně svou vesmírnou filosofii a úvahy nad nekonečnem promítl do díla kdysi i Kamil Linhart. Následně se Honzova tvorba láme do jakési „pouťové esoteriky“.
Průběžně se však Valt ke své původní tvorbě přece jen vrací (a dokazuje, že o uzavřenou kapitolu opravdu nejde)... Mezi mystickou omáčkou vzniká v roce 1996 obraz „Zoraná země“ a „Letní po bouři“. O tři roky později maluje „Úlovice“ a „Pod horami“; v roce 2007 vzniká „Cesta úvozem“ a v roce 2012 mj. i obraz „Rozkvetlé stromy“. Jakoby malířovo srdce naléhalo, vybízelo k návratu – a posléze snad i novému zlomu... Je obohacen „vnitřním světlem“ (což je zamýšlená reminiscence na knihu Arthura Machena). A má vlastně setsakra dobře našlápnuto...
Kurátorem výstavy Jan M. Valt – Na vrcholu byl dr. Bořek Zasadil. Vystavené obrazy pocházejí ze soukromých sbírek.

 

Na realizaci výstavy se mimo Galerie Emila Juliše finačně podílleli

MUDr. Bořek Zasadil

a

TISKÁRNA KEZER (Louny, Žatecká 11, tel.: 604 640 123)


FOTOGRAFICKÝ ZÁPISNÍK BOŘKA ZASADILA

 

FOTOGRAFIE Z VERNISÁŽE – Ladislav Fidrmuc

 

-------------------------

Fotografie Míry „Plazíka“ Blažka

Fotografie Jana M. Valta

-------------------------

POZVÁNKA:

pozvánka v pdf


OHLASY Z TISKU

Miroslav Plazík Blažek – Jan M. Valt na vrcholu

 


Související odkazy:

Viktor Šlajchrt: První zastavení nad dílem malíře Jana Valta
Viktor Šlajchrt: Druhé zastavení nad dílem malíře Jana Valta
Viktor Šlajchrt: Třetí zastavení nad dílem malíře Jana Valta
Domovská stránka Jana M. Valta
Jan Valt – Retrospektivní výstava (Vrchlického divadlo v Lounech, 2004)
Podivuhodný svět malíře Jana Valta (rozhovor s Karlem Vránou; archiv REGIZu)